Зменшення негативного впливу війни на дітей.

Дата: 12 травня 2022 о 09:25, Оновлено 19 жовтня 2022 о 15:27

Дітям будь-якого віку дуже важливо відчувати себе у безпеці. Знати, що поруч із ними — дорослі, які завжди підтримають, допоможуть. Особливо це стосується воєнного часу. Тому ми зібрали поради МОЗ України та психологів, які допоможуть зменшити негативний вплив війни на наших дітей.

Говоріть із дитиною про те, що вона відчуває

• Уважно слухайте дитину, спостерігайте за її поведінкою.
  • Пояснюйте, що відчувати страх — це нормально. Скажіть, що ви також боїтеся. Нагадайте, що наша армія нас захищає, і ви вірите, що усе буде добре.
  • Якщо є можливість, хай дитина малює, ліпить із пластиліну. Це також допомагає виразити емоції.

Будьте поруч

Подбайте, щоби дитина відчувала вашу підтримку. Часто обіймайте її, терпляче відповідайте на одні й ті самі питання, робіть щось разом.

Контролюйте себе та свої реакції

Дітей дуже лякає, коли вони бачать, що дорослі втрачають самоконтроль, занадто бурхливо й агресивно реагують на ситуацію. Звісно, ми також відчуваємо страх, злість, утому. Але намагайтеся бути стабільними. Для дитини це — найважливіше.

Пам’ятайте про режим дня та сімейні «ритуали»

Намагайтеся дотримуватися того режиму дня, який був у вас у мирний час. Якщо є можливість, нехай дитина засинає, прокидається, їсть у ті ж години, що й раніше.

Якщо у вас є певні ритуали — наприклад, розповідати казку перед сном, співати колискову — робіть це й далі. Навіть якщо дитина засинає в бомбосховищі.

Продовжуйте гратися

Для дитини гра — найкраща терапія. Пам’ятайте, що їм необхідно гратися, бігати, стрибати, слухати казки або дивитися мультики. Добре, якщо в цей час у дітей є можливість взаємодіяти з однолітками.

Зберіть дитині «тривожну валізу»ий

• Покладіть всередину інформацію зі своїми контактними даними. Напишіть групу крові, алергічні реакції та медичні особливості дитини.
  • Підпишіть одяг.
  • Дозвольте дитині брати з собою в укриття улюблену іграшку, книжку.

Обговоріть план дій

Пояснюйте дитині, відповідно до її віку, що треба й чого не можна робити в різних ситуаціях: сирена, постріли, пожежа.

Нагадуйте, хто з дорослих є поруч, до кого можна звернутися, коли потрібна підтримка. Добре, якщо дитина знає свою адресу, прізвище, імена батьків і рідних.

Слова підтримки

Дітям дуже потрібні наші слова підтримки — які вони молодці, як добре тримаються в складній ситуації й допомагають дорослим. Також розповідайте про перемоги Збройних Сил України. Це також дуже підтримує.